Jak správně větrat?

Správné větrání

Okno

Co může být na větrání složitého? Otevřít okno zvládne každý. Ne vždy se ale daří udržet na uzdě vlhkost v bytě a nežádoucí růst plísní. Dokonalé těsnění oken zamezuje proudění vzduchu, provoz domácnosti a pobyt lidí produkuje vlhkost. Jak tedy na správné větrání?

Aby se v místnostech nehromadila vlhkost a nevytvářely podmínky pro vznik plísní, je potřebné větrat pravidelně a vždy tak, aby se vzduch v místnostech zcela vyměnil. Přitom závisí na rozdílu teplot uvnitř a venku, v každé roční době je tedy potřeba větrat jinak.

Čím je chladněji, tím stačí kratší čas. V zimě si vystačíme při každém větrání se 4 – 6 minutami, na jaře a podzim je potřeba 10 až 20 minut a v létě by měla okna zůstávat otevřená půlhodinu.

Vedle hromadění vlhkosti je dalším důvodem větrání lidově řečeno vydýchaný vzduch, hromadění CO2.

V zimě by se vyklopená větračka vůbec neměla používat. Její pomocí nelze rychle vyvětrat a dochází ke zbytečné ztrátě tepla. Její využití si proto nechme na období, kdy se netopí. Každopádně je důležité si uvědomit jednu zásadní pravdu a té se držet – větrat se má naplno a krátce. Pak dochází k intenzivní výměně vzduchu a k menším tepelným ztrátám.

Jak poznáme, že je něco špatně?

Napoví nám orosená okna. V tom případě je potřeba okamžitě místnost důkladně vyvětrat a zjistit příčinu problému. Vyplatí se i zkontrolovat, jestli se teplý vzduch může dostat k okenním sklům.

Je třeba vytáhnout žaluzie, rozhrnout závěsy, odhrnout záclony a případně o 1 až 2 °C přitopit. Pokud bychom rosení na oknech nevěnovali pozornost, vlhkost se bude hromadit ve zdivu okolo oken a v tzv. vlhkých koutech a potom se začínají objevovat nepříjemné plísně. Vyplatí se proto pořídit si vlhkoměr a dbát na správné vytápění. V obytných místnostech by teplota neměla klesat pod 20 – 21 °C a vlhkost by neměla být vyšší než 50 %. Na škodu není ani myslet na to, jak omezit zdroje vzniku vlhkosti, například nesušit v bytě prádlo nebo vařit pouze v hrncích přikrytých poklicemi a zajistit odvod páry.

Když se skla oken zapotí, je to důkaz o jejich těsnosti, není to jejich závada. Vlhkost vzduchu a kondenzace vodních par při dosažení teploty rosného bodu na ploše izolačního skla jsou běžným fyzikálním jevem, který lze ovlivnit správným způsobem větrání.

Větrací rituál

Vyvětrejte ráno po dobu 15 minut všechny prostory a potom několik minut v průběhu dne. Otevřete přitom co nejvíce okna a po tuto dobu zcela uzavřete ventily topení. Zejména v zimě větrejte raději častým a krátkodobým otevřením okna dokořán. Ventilačku pro větrání nepoužívejte. Rychlé a efektivní je větrání průvanem mezi dvěma protilehlými okny, protože jedno otevřené okno může být nedostačující. Vaše topení se pak postará o rychlý ohřev čerstvého vzduchu a o příjemné obytné klima. Správné větrání vám pomáhá šetřit energii a vyhnete se rosení skel a vlhnutí zdiva v okolí zabudovaného okna s následnou možností tvoření plísní.

Dbejte na dostatečné a pravidelné větrání především v místnostech, kde dochází k nadměrné vlhkosti vzduchu, jako je koupelna, ložnice, kuchyň.



Zpět na předchozí stránku