Jak vyhnat plíseň a vlhkost z bytu

Jak vyhnat plíseň a vlhkost z bytu

Zima je za dveřmi. Venku se ochlazuje, vlhkost v bytě se sráží na oknech, kapky stékají na parapet. Stěny ve studených koutech a okolo oken vlhnou. Je čas opět bojovat proti vlhku a plísním. Je to boj, který nikdy nekončí, ale nevyplácí se jej vzdát. Vlhkost poškozuje povrch stěn, stejně jako plísně, které jsou navíc škodlivé lidskému zdraví.


Jak zabránit škodám způsobeným vlhkostí

Plastová okna dokonale těsní, mají vysokou tepelnou odolnost a chrání před hlukem zvenčí. Vysoká těsnost však snižuje výměnu vzduchu mezi venkovním a vnitřním prostředím. Okna nejsou příčinou, ale pouze ukazatelem vysoké relativní vlhkosti ve vnitřních prostorách. Kondenzace vodních par na nejchladnějších plochách je běžný fyzikální jev, který nelze nikdy zcela odstranit. Může být pouze cíleně omezován, a to především dodržováním správného režimu výměny vzduchu, tj. několikrát denně krátkodobě, ale intenzivně obytné prostory vyvětrat. Akutnější potřeba intenzivního větrání je především v zimních měsících, kdy jsou rozdíly venkovních a vnitřních teplot nejvyšší. Vlhký vzduch se sráží zejména v dolní části oken. To může vést k vlhnutí stěn, vzniku plísňových skvrn a opadávání omítky.

Zdroje vlhkosti v bytě:

  • Vodní pára v kuchyni a v koupelně
  • Zvlhčovače vzduchu, sušení prádla
  • Pokojové rostliny
  • Lidé

Pro snížení vlhkosti pomůže:

  • intenzivní větrání (několikrát denně 5 minut)
  • žaluzie by měly být vytaženy
  • záclona, závěs, roleta by neměla bránit proudění vzduchu k oknu (lépe kratší závěsy, 30 cm mezera mezi oknem a závěsem)
  • parapet by neměl bránit proudění vzduchu od radiátoru (neměl by radiátor zakrývat)
  • na parapetní desce by neměl být žádný zdroj vlhkosti (květináče apod.)
  • používejte digestoře (odsavač par) v kuchyni, ventilaci v koupelně
  • omezte zdroje vlhkosti v bytě

Dbejte na pravidelné větrání

Během dne větrejte – podle užívání místnosti – co nejčastěji (vždy nejméně 5 minut). Krátké nárazové větrání spotřebuje relativně málo tepla, zato účinně odvádí vlhký vzduch z místností. Tím se vlhkost vzduchu v místnosti snižuje na normální úroveň.

Správné umístění nábytku a záclon

Těžké závěsy a rolety je nejlépe umístit tak, aby vzdálenost mezi závěsem a okenní tabulí byla nejméně 30 centimetrů. Nábytek má být umístěn s mírným odstupem od stěn, aby vzduch za ním mohl proudit.

Květiny a rostliny na parapetu

Květiny a okrasné rostliny jsou zdrojem vlhkosti. Vyvarujte se toho, aby květiny zakryly doslova celé okno. Umístěte květiny tak, aby vzduch mohl proudit mezi nimi a oknem.

Regulace topení

Danfoss ventil

Míra vlhkosti v bytě má souvislost také s teplotou uvnitř, tedy s vytápěním. Většina topení v domě je osazena ventilem zn. Danfoss, který reaguje na změnu teploty dle nastavení. To znamená, že ventil automaticky udržuje teplotu v místnosti dle nastavení, které je popsáno v tabulce níže.

Účinnost ventilu Danfoss

Tabulka učinnosti ventilu Danfoss



Zpět na předchozí stránku